Newsletter Insider | prosinec 2023
VÍTEJTE…
…právě čtete osmé vydání našeho pravidelného newsletteru, který je i tentokrát plný zajímavostí, akcí a novinek z projektu Technologická inkubace.
Jaká témata vás čekají v tomto čísle?
- Představujeme: Třetí výzva Technologické inkubace
- Téma měsíce: Máme nový web
- Byli jsme u toho: Czech Space Week
- Spouštíme: Přihlášky do Creative Business Cupu
- Uspořádali jsme: Demo Day
ČÍSLO MĚSÍCE: 3
Třetí výzva projektu Technologická inkubace byla vyhlášena 17. listopadu a skončila v pondělí 18. prosince ve 12 h. Nově inkubujeme také startupy z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení. Celkově je k alokaci pro třetí výzvu připraveno 124 milionů korun.
TÉMA MĚSÍCE: MÁME NOVÝ WEB
Na stránkách 👉 technologickainkubace.org 👈 najdete důležité novinky, aktuality, současné a předchozí výzvy, přehled všech inkubovaných startupů a další užitečné informace. Na webu lze také nalézt podrobná data o přihlášených startupech. Kartu každého startupu si také můžete stáhnout ve formátu PDF.
TÝM TECHNOLOGICKÉ INKUBACE: KOORDINÁTOŘI PRO OBLAST VĚDY A VÝZKUMU
V tomto vydání bychom vám rádi představili tým expertů, kteří mají za úkol kontinuální spolupráci s univerzitami. Jejich hlavním cílem je zvýšit zájem o spolupráci ze strany univerzit a potenciál zakládání univerzitních spin-offů a podpořit podnikání jako takové.
Jiří Krechl
Jiří Krechl absolvoval studium organické chemie na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze a následně zde zastával pozici docenta. V období let 1996–2007 vykonával funkci ředitele v oblasti výzkumu a vývoje ve společnosti SpeChem. Na Technologické inkubaci je zodpovědný za koordinaci výzkumu a vývoje a dále také zastává funkce ve správních a dozorčích orgánech mnoha výzkumných organizací, včetně Inženýrské akademie České republiky. Pan docent je vedoucím tohoto týmu.
Jana Frantíková
V CzechInvestu působí na pozici koordinátor spolupráce s výzkumnými organizacemi pro Moravu. Jejím úkolem je vyhledávání startupů na vysokých školách a jejich součástech a šíření povědomí o možnosti dalšího rozvoje statupů v rámci CzechInvestu. V oblasti věda, výzkum a inovace má již 15letou zkušenost, a to jak na pozici vedoucí pracovního Oddělení finančních kontrol pro Technologickou agenturu ČR, tak jako zástupce ředitele Odboru Rady pro výzkum, vývoj a inovace v Úřadu vlády ČR.
Lenka Scholzová
Doplňuje tým koordinátorů spolupráce s výzkumnými organizacemi. Společně s Radimem se stará o výzkumné organizace v Čechách, do jejího rajonu patří Technická univerzita v Liberci, Univerzita v Pardubicích, ale také regionální vysoké školy a řada výzkumných ústavů od Karlových Varů přes Třeboň až po Jihlavu. Její zaměření je více fyzikální a technické, řešila řadu projektů spolupráce s aplikační sférou včetně zajištění ochrany duševního vlastnictví či řízení odborné části projektu. Má bohaté zkušenosti z prostředí Akademie věd.
Radim Špaček
Jako koordinátor spolupráce s výzkumnými organizacemi v CzechInvestu má Radim na starosti podstatnou část českých výzkumných organizací s hlubokým vhledem do biotechnologií a přírodních věd. Při kontaktech s výzkumnými organizacemi šíří povědomí jak o programu Technologická inkubace, tak obecně o užitečnosti a potřebě převádění výsledků výzkumu do praktického užití. Využívá při tom své dlouholeté zkušenosti z působení jak ve výzkumných institucích, tak ve veřejné správě i v podnikání.
BYLI JSME U TOHO: CZECH SPACE WEEK
V pořadí šestý ročník festivalu vesmírných aktivit Czech Space Week proběhl v Brně, a zároveň také oslavil 15-ti leté členství ČR v Evropské kosmické agentuře (ESA). Událost odstartoval dvoudenní workshop analogových misí, které simulují podmínky ve vesmíru zde na Zemi, na který tradičně navázaly průmyslové dny Space2Business, během kterých měli zástupci kosmických firem a akademického sektoru možnost se setkat a navázat spolupráci. Studenti pak v rámci akce Příští zastávka Vesmír dostali možnost dozvědět se o příležitostech a pracovním uplatnění v kosmickém průmyslu. Generálním partnerem se i pro tento rok stalo brněnské TRL Space Systems, které mimo jiné představilo svoji vesmírnou misi LUGO, jejímž cílem je do roku 2030 dostat českou vlajku na Měsíc.
BYLI JSME U TOHO: SPACE TECH EXPO BREMEN
V rámci vesmírného podzimu jsme se zúčastnili Space Tech Expo Bremen. Česko ani náš národní stánek, který byl největší v historii naší účasti, nešlo v Brémách přehlédnout. Spolu s námi byly na této největší evropské vesmírné B2B události společnosti TRL Space, Czech Space Alliance, Honeywell, OHB Czechspace, ADVACAM Cameras, Brno Space Cluster, Huld Central Europe, Stratosyst a Výzkumný a zkušební letecký ústav. Součástí bylo také networkingové setkání Czech Space Meet-Up, kde se české firmy a asociace ukázaly účastníkům a potenciálním investorům. Více v tiskové zprávě.
BYLI JSME U TOHO: GAME DEVELOPERS SESSION
Český herní průmysl roste! To bylo znát na letošním ročníku největší české videoherní konference Game Developers Session (GDS), která se letos poprvé otevřela studentům i široké veřejnosti. Do kongresového centra na Vyšehradě se sjeli významní hosté z celého světa, kde jim čeští vývojáři ukázali, proč herní průmysl dosáhl obratu 7,5 miliardy korun. Nechyběla zde ani Technologická inkubace, která na svém stánku propagovala studio Kikiriki games, zájemci si také mohli v rámci přednášky ředitelky Creative Hubu Markéty Mentelové poslechnout, co jim může projekt Technologická inkubace nabídnout.
SPOUŠTÍME PŘIHLÁŠKY DO CREATIVE BUSINESS CUPU
Národní finále Creative Business Cupu se v příštím roce odehraje v Liberci. V pořadí sedmý ročník soutěže pořádané agenturou CzechInvest opět ocení kreativní české startupy a nejúspěšnějšímu z nich otevře dveře do světového finále. Jedním z úspěšných byl i český startup Nebesys, který se svým unikátním systémem průhledných střech obsadil první pozici letošního globálního finále v Kodani. Více informací naleznete v tomto článku.
USPOŘÁDALI JSME DEMO DAY
Mobility Innovation Hub uspořádal spolu se Škoda auto a ČSOB první Demo day Technologické inkubace se zaměřením na Smart manufacturing. Startupy z oblastí mobility, umělé inteligence, ecotechu a kreativních průmyslů podpořené v Projektu dostaly příležitost se představit, seznámit a navázat partnerství s vybraným okruhem našichpartnerů. V rámci prezentací vystoupili Petr Očko na téma Inovační strategie ČR, Tereza Kubicová s Technologickou inkubací a Jan Bízik pohovořil o aktivitách hubu. Svá inovativní řešení představily společnosti Amitia, Spectoda, Pinflow, Myco, Null Spaces, Ringil nebo Yedem. Celý report z akce, včetně fotografií, si přečtete zde.
ZNÁME VÝSLEDKY VEŘEJNÉ DISKUZE NAIS
Technologie umělé inteligence mění svět kolem nás, a i proto je třeba posunout Národní AI strategii (NAIS) do kontextu dnešní doby. Ministerstvo průmyslu a obchodu v létě spustilo veřejnou konzultaci Národní strategie umělé inteligence a AI Hub Technologické inkubace tuto iniciativu podpořil zapojením se hned do několika draftovacích schůzek. Diskuzi na téma podpory AI startupů pak ředitel hubu Matouš Kostlivý pomohl MPO zorganizovat s úspěšnými i začínajícími AI startupisty, VC fondy nebo zástupci EIF. Kompletní výsledky výzkumu si můžete přečíst na webu MPO.
AKCELERÁTOR DIANA PŘIJME DVA ČESKÉ STARTUPY
Do aliančního akcelerátoru DIANA, který poskytne inovativním firmám a týmům finanční příspěvky v oblasti technologií dvojího použití na rychlou adaptaci jejich řešení potřebám obranného a bezpečnostního průmyslu, byly přijaty dva české startupy! Z 1 300 přihlášených projektů z celé severoatlantické aliance bylo nakonec vybráno 44, z nichž dva pochází z ČR – Dronetag, který inkubujeme v Technologické inkubaci, a Goldilock. Více informací se dočtete v tiskové zprávě.
PODPORUJEME SPOLUPRÁCI ENERGETICKÉHO A KOSMICKÉHO PRŮMYSLU
EcoTech Hub v čele s jeho ředitelem Filipem Krůtou v rámci vesmírného festivalu Czech Space Week uspořádal přednášku na téma Space & Energy for sustainability ve snaze podpořit spolupráci mezi zástupci energetického sektoru a kosmického průmyslu. Prezentace představila možnosti využití družicové telekomunikace, navigace a aplikací pozorování Země v energetice a v oblasti Ecotech pro udržitelný rozvoj. Dále se také diskutovalo na téma možností financování aplikačních projektů, a to nejenom prostřednictvím ESA Business Applications.
BYLI JSME U TOHO: UNIQUE SUMMIT
Koncem listopadu se odehrála konference Unique Summit, jejíž primárním cílem bylo propojit startupy, investory a politické zástupce, a urychlitinovace a hospodářský růst. Technologickou inkubaci prezentoval ředitel EcoTech Hubu Filip Krůta a ředitelka Creative Hubu Markéta Mentelová, kteří vedli panelovou diskuzi s názvem Time to invest into the Gaming and the Eco Stuff. Ředitel Mobility Innovation Hubu Jan Bízik pak diskutoval spolu s dalšími řečníky v panelové diskuzi na téma Budoucnost mobility. Celou zprávu si můžete přečíst v tomto článku.
VIDEO NA KONEC
Toto je počet unikátních startupů registrovaných k začátku prosince do projektu #technologickainkubace od jeho spuštění v roce 2022. Dvě třetiny všech přihlášek jsme obdrželi od již založených firem a jednu třetinu od fyzických osob s unikátním nápadem na její založení. Nejvíce přihlášek podaly projekty působící v oblasti AI a kreativních průmyslů. Další informace naleznete zde na webu v sekci Data o startupech.
Tento projekt byl realizován za finanční podpory z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v programu The Country for the Future.
Podobné aktuality