125 startupů ze čtvrté výzvy Technologické inkubace prochází hodnocením
Přečtěte si, jak dopadla čtvrtá výzva a proklikejte si datový report podaných žádostí.
„V rámci projektu Technologická inkubace otvíráme další výzvu pro inovativní startupy, které představují hnací motor vyspělé ekonomiky a zároveň se stále větší mírou začínají podílet na zaměstnanosti a hrubém domácím produktu Česka. Novou výzvou necílíme jen na současné podnikatele, ale investujeme tím i do budoucnosti, do nových nápadů a nových podnikatelských záměrů. Česko má potenciál stát se centrem inovací a projekt Technologická inkubace hraje důležitou roli při realizaci této vize,“ uvedl Jan Michal, generální ředitel agentury CzechInvest.
Do Technologické inkubace bylo možné se hlásit už celkem třikrát. Do první výzvy podalo žádost 116 startupů, ze kterých úspěšně prošlo hodnocením a do inkubace vstoupilo 37 startupů s celkovou alokací 98 milionu korun. Ve druhé pak uspělo 53 žadatelů (z celkového množství 196) a získali podporu v celkové výši 138 milionů. Třetí výzva umožnila podat přihlášky také firmám z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví nebo bezpečnostních řešení. Žádostí bylo přijato celkem 169 a aktuálně agentura CzechInvest dokončuje jejich hodnocení.
„V poslední, v pořadí třetí výzvě bylo vybráno 47 firem, které dostaly nejvíce bodů od odborných komisí. Nyní bude následovat formální kontrola, abychom ověřili, že budou splněny i formální podmínky. V příštích dnech budeme všem žadatelům doručovat výsledky, aby ti, na které alokace nevyšla, měli šanci přihlásit se znovu,“ říká Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj v agentuře CzechInvest, která dodává: „Vzhledem k velkému zájmu o nové oblasti jsme novou výzvu upravili tak, aby pro firmy z oblastí biotechnologií, pokročilých materiálů, zdravotnictví a bezpečnostních řešení byla alokována větší částka, protože těchto sektorů se netýkaly první dvě projektové výzvy.“
Všichni zájemci si od 30. dubna mohou z webu stáhnout dokumenty potřebné pro podání žádosti, včetně podrobných informací o výzvě. Jejich příjem pak začne ve čtvrtek 2. května a potrvá do 30. května 2024. V rámci nově vyhlášené, v pořadí čtvrté výzvy lze podávat žádosti do všech podporovaných technologických oblastí – mobilita, umělá inteligence, kreativní průmysly, ekoinovace, pokročilé technologie a materiály a oblasti týkající se ochrany života, zdraví a bezpečnosti.
V letošním roce se také rozšiřují možnosti pro startupy využívající kosmické technologie, a to díky propojení CzechInvestem provozovaného inkubátoru Evropské kosmické agentury (ESA BIC Czech Republic) s programem Technologická inkubace. Tato spolupráce umožní startupům ze sektoru space dosáhnout na podporu až ve výši 200 tisíc eur a celkově rozšíří možnosti inkubace. Vesmírný inkubátor funguje prostřednictvím samostatných projektových výzev. Aktuální výzva je otevřena do 5. září. Zároveň se startupy ze všech oblastí, včetně těch využívajících kosmické technologie, mohou nepřetržitě hlásit do takzvané preinkubace, která nabízí možnost poradenství ohledně projektových záměrů. Pro letošní rok má CzechInvest opět připraveny dvě výzvy. Další, v pořadí již pátou, plánuje realizovat na podzim 2024.
Technologická Inkubace představuje největší iniciativu pro podporu startupů v historii Česka a je financována z prostředků státního rozpočtu prostřednictvím Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci programu The Country for the Future. Předpokládá podporu až 250 inovativních startupů částkou zhruba 680 milionů korun v sedmi technologických oblastech, ve kterých má Česko vysoký konkurenční potenciál.
Znění aktuální výzvy a další informace naleznete zde.
Podobné aktuality