Průvodce podáním žádosti do Technologické inkubace: Všechno, co potřebujete vědět
22.05. 2024
Pokud jste malá či střední firma s inovativním produktem či službou a chcete se rozvíjet, zvažte zapojení do našeho programu. Technologická inkubace totiž kombinuje přímou finanční podporu s nepřímou mentorskou a poradenskou pomocí. Příjem žádostí se uzavírá už 30. května. Proto jsme si pro vás připravili stručný přehled podmínek, jaké musíte splňovat a co je potřeba udělat pro úspěšné odeslání žádosti.
V průběhu celého roku je možné se registrovat do přípravné fáze projektu tzv. preinkubace. My vám pak přidělíme preinkubačního manažera, se kterým se připravíte na podání žádosti. Žádost můžete podat i bez předchozí preinkubace, nicméně bude to pro vás obtížnější, proto tuto službu doporučujeme všem zájemcům. Ušetří vám hodně času i nervů a možná také zbytečné zklamání, protože zvýší vaši šanci na přijetí do projektu. Podrobnosti o preinkubaci najdete v tomto článku.
Splňujete základní podmínky Technologické inkubace? Potřebujeme slyšet třikrát ANO:
Ano, má firma je malým nebo středním podnikem.
Ano, máme sídlo v Česku (platí i pro dobu realizace projektu).
Ano, naše firma není starší 3 roky, resp. 5 let, je-li to zdůvodněno specifickými technologickými potřebami a charakterem projektu
Vlastnosti vašeho projektu, produktu či služby bez kterých to nepůjde:
Škálovatelnost (finanční a strategický model rozvoje, technologie, business)
Před podáním žádosti je potřeba si také ujasnit sektor, do kterého se přihlásíte. Špatná volba může později zbytečně vést k jejímu zamítnutí. Více o jednotlivých sektorech se dočtete na našem webu v rozcestníku hubů.
Všechno má svá pravidla i podmínky Předem se zamyslete nad podmínkami čerpání podpory.
Projekt má svá rozpočtová pravidla, která je potřeba dodržovat. Budete také vázáni smlouvou.
Podpora je poskytována v režimu de minimis, tj. nesmí spolu s ostatními podporami „de minimis“ poskytnutými jednomu příjemci za dobu předchozích tří let přesáhnout výši 200 000, resp. od 1. 7. 2024 300 000 EUR.
Veškerá omezení však vyváží fakt, že naše podpora nijak neovlivňuje vlastnické podíly vaší firmy.
Co je to vlastně inkubace?
Komplexní způsob podpory rozvoje vaší firmy. Zahrnuje poskytnutí finanční dotace a také řadu doprovodných služeb, jako je asistence inkubačního týmu, mentoring odborníků, účast na workshopech a další poradenství. Inkubace startupu se rozděluje na dvě části:
Přímá podpora Finanční prostředky, ze kterých mohou být hrazeny veškeré způsobilé náklady inkubace. Pro indikativní určení, resp. zařazení nákladu můžete využít konzultaci s inkubačním manažerem. Výdaje musí splňovat všechny následující podmínky:
zaúčtované jako externí služby
souvisí s výzkumem a vývojem inovativního produktu
jsou zahrnuty v inkubačním plánu (není třeba mít zahrnovat všechny položkové náklady, ale výdaje musí naplňovat jejich faktický obsah).
Nepřímá podpora Je poskytována formou mentoringu inkubačním manažerem a vybranými experty, dále možností účasti na workshopech a eventech a dalšími službami / aktivitami. Inkubační manažer vám pomůže a zajistí jednak administrativní, ale hlavně odbornou pomoc v rámci inkubace (objednávky, kurzy, školení, administrace žádostí apod.). Čerpání nepřímé podpory je povinné.
Jak podat žádost
Používáme Agendový informační systém (AIS), který obsahuje veškeré náležitosti pro její vyplnění. Součástí žádosti jsou jak povinné (Business plán) tak nepovinné přílohy (letter of intent, technický popis či nákres Vašeho produktu). Žádost včetně příloh je třeba systémem odeslat v lhůtě určené výzvou (do 30. května), dříve ani později žádost podat nelze.
Pro úspěšné podání žádosti je nutné splnit následující 3 kroky:
Registrace žadatele (právnická osoba zapsaná v době podání žádosti v Obchodním rejstříku) a přihlášení žadatele do AIS CI.
Založení, vyplnění a podání žádosti.
Systém nabízí rozhraní pro podání žádosti a vyplnění inkubačního plánu. Business plán se nahrává jako příloha. Pokud si s podáním nevíte rady, obraťte se na svého preinkubačního manažera.
Tipy pro podání žádosti
Správné podání žádosti vyžaduje čas, nenechávejte jej proto na poslední chvíli.
Mějte založenou společnost (u nových společností trvá propsání do rejstříků).
Věnujte čas vyplňování příloh.
V době uzávěrky žádostí může být systém přetížen.
Na poslední chvíli vás může zradit i internetové připojení.
Po vyplnění přihlášky a nahrání příloh žádost odklikněte (změníte stav žádosti z “Rozpracovaný” na “Podaný”).
Žádost jsme podali. A co teď? Z praxe minulých výzev víme, že hodnocení trvá asi 6 měsíců. Podrobnější informace o tom, co se děje po podání žádosti najdete v tomto článku.
Rozhodli jste se jít do toho s námi?
Zaregistrujte se do preinkubace nebo se jen podívejte na web do sekce Výzvy. Čas máte už jen do 30. května! Všem žadatelům přejeme jak hodně štěstí, aby obstáli v náročném konkurenčním prostředí ostatních projektů, tak trpělivost při zpracovávání žádosti. Úspěchy našich startupů dokazují, že se to vyplatí!
Poznámka: Tento článek je jen stručným návodem, všechny kompletní instrukce najdete v dokumentech aktuální výzvy.
České kosmické startupy mohou nově získat až 200 tisíc eur na svůj projekt díky spojení inkubátoru ESA BIC Czech republic s agenturou CzechInvest. Žádosti lze podávat do 5. září.
V Praze proběhla Mezinárodní konference o fyzice vysokých energií ICHEP, kde ředitelé urychlovačových laboratoří představili své plány na nové urychlovače.